Watch Docs

WATCH DOCS to jedna z największych na świecie imprez filmowych poświęconych prawom człowieka. Prezentowane są tu filmy dokumentalne, w których zaangażowanie na rzecz praw jednostki łączy się ze sztuką filmową.

Pomysł „Objazdowego Festiwalu Filmowego WATCH DOCS. Prawa Człowieka
w Filmie” powstał w 2003 roku. Zaczęło się od Festiwalu Międzynarodowego, który to od 2001 roku realizowany jest jako program Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Po grudniowym warszawskim festiwalu międzynarodowym, festiwal ten przyjmuje formę objazdową i organizowany jest we współpracy z wieloma partnerami z całej Polski – organizacjami pozarządowymi, kinami, teatrami, ośrodkami akademickimi i innymi instytucjami kulturalnymi.

Rokrocznie odwiedza on blisko 30-40 miast. Wśród nich nie brakuje również Suwałk, w którym to mieście Festiwal od samego początku organizuje Centrum Aktywności Społecznej PRYZMAT. Podczas trzech festiwalowych dni września można zobaczyć filmy dokumentalne pochodzące z całego świata m.in. z Francji, Rosji, Pakistanu, Brazylii, Indii.

Wybierając filmy z repertuaru ostatniej edycji warszawskiego MFF WATCH DOCS opracowany zostaje własny program lokalny. Poza projekcjami mamy możliwość uczestnictwa w imprezach towarzyszących. Często są to spotkania ze specjalistami, którzy odnosząc się do prezentowanej tematyki filmowej przedstawiają w formie wykładu dodatkowe informacje celem poszerzenia wiedzy w danym zakresie. Nierzadko również możemy spotkać się z debatami, różnego rodzaju wystawami, koncertami a także prezentacją organizacji pozarządowych działających w obszarze praw człowieka.

Na Festiwalu prezentowane są filmy w różny sposób podejmujące problematykę praw człowieka. Każdego roku na festiwalu pokazywanych jest blisko sto światowej klasy filmów, które w Polsce ogląda łącznie ponad 70.000 widzów.

Na wszystkie filmy i spotkania wstęp jest bezpłatny, a jedyną granicą jest wiek od 15 lat.

 

slider_logo

Top